România, țara cu cea mai mare inegalitate între femei și bărbați din Europa

Blog
10 years ago

Nouă din zece europeni consideră că egalitatea între femei și bărbați este o valoare fundamentală pentru o societate mai echitabilă și două treimi dintre aceștia consideră că, în țara lor, există acum mai puține inegalități între femei și bărbați decât cu zece ani în urmă. Cu toate acestea, Europa se află abia la jumătatea drumului către o societate egalitară din perspectiva genului, iar România a parcurs abia o treime din drumul către egalitatea între femei și bărbați.

Conform ultimului Index European al Egalității de Gen, publicat în 2015, România este țara cu cea mai mare inegalitate între femei și bărbați și a obținut cel mai mic scor din UE (33,7 puncte din 100) pentru progresul înregistrat în combaterea inegalităților de gen. Cele mai mari diferențe față de media europeană apar în domeniile resurse financiare, timp și putere politică.

Femeile din țara noastră continuă să fie mai vulnerabile din cauza veniturilor mici, iar timpul petrecut cu activități de îngrijire este în continuare inegal distribuit între ele și bărbați. De asemenea, femeile au un grad scăzut de ocupare pe piața muncii și se confruntă des cu situații de discriminare la angajare.

Cum combatem discriminarea și stereotipurile de gen?

Comportamentele, aspirațiile și nevoile diferite ale femeilor și bărbaților trebuie să beneficieze de apreciere și promovare egală.

În România, problematica egalității de șanse este reglementată printr-o lege specială, Legea nr. 202 din 2002 privind egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați. Pe lângă prevederi generale, legea prezintă domeniile în care se aplică măsurile pentru promovarea egalității de șanse și de tratament între femei și bărbați și pentru eliminarea tuturor formelor de discriminare bazate pe criteriul de sex. Aceste domenii sunt munca, educația, sănatatea, cultura și informarea, politica, participarea la decizie, furnizarea și accesul la bunuri și servicii și alte domenii reglementate prin legi speciale.

Putem combate discriminarea și stereotipurile de gen printr-o implementare mai eficientă a legislaţiei europene care să asigure structuri şi servicii pentru îngrijirea copiilor şi politici publice pentru armonizarea vieţii profesionale cu viaţa de familie. Însă înainte de toate, cele mai importante lucruri pe care le putem face oricare dintre noi sunt:

  • să ne informăm despre formele discriminării și cum le putem combate
  • să îi informăm pe cei din jur și să promovăm egalitatea de gen
  • să punem în aplicare măsuri de promovare a diversității și egalității de gen
  • să promovăm modele de bune practici privind egalitatea de gen

 

Articol scris în cadrul proiectului ”Echilibru – Sprijin pentru familiile copiilor cu dizabilități din municipiul Iași” implementat de către Consiliul Județean Iași, în parteneriat cu Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Iaşi și Asociaţia pentru Dezvoltare Continuă AD PLUS Iaşi, finanțat prin Programul RO11, Mecanismul financiar SEE 2009-2014.

spune si altora

Articole similare

August 22, 2025
Ghid practic pentru viitor: Egalitate de șanse și nediscriminare
July 15, 2025
SELECȚIA GRUPULUI ȚINTĂ – ANGAJAȚI, în cadrul proiectului Competențe Digitale pentru Servicii de Calitate în Sănătate și HoReCa, ID 336512
July 14, 2025
Proiectul „PRACTIC pentru viitor” – Rezultatele primelor 6 luni de implementare