SE CAUTĂ CANDIDAT IDEAL

Noutati · Proiecte
3 years ago

Bună dimineaţa!

După ce ieri te-am invitat să-ţi faci un CV creativ, ceea ce îţi propunem astăzi este să treci de partea cealaltă a mesei. La care se fac angajările.

Gândeşte ca un angajator – ar fi mesajul din spatele exerciţiului de astăzi.

Mai concret: dacă tu ai persoana care face recrutarea şi selecţia de personal, cum ai proceda? Unde ai promova anunţul de angajare? Ce fel de candidaţi ai căuta? Cum ai proceda pentru a te convinge că un candidat are calităţile pe care le cauţi? Ce metode de selecţie ai folosi?

Ai cere recomandări? Dacă da, de la cine? Cât de mult ar înclina balanţa o recomandare bună a cuiva?

Ai angaja o rudă? (Poţi să fii sincer: nu te vede nimeni). Dacă da, în ce condiţii? Dacă nu, de ce?

Exerciţiile de tipul acesta sunt cele care te “forţează” să fii creativ. Pe lângă asta, mai au şi avantajul că te pot ajuta să priveşti lucrurile şi din alte puncte de vedere decât al tău. Astfel încât, dacă eşti isteţ, când revii la propria perspectivă, aceasta va fi mai complexă, mai flexibilă şi iremediabil îmbogăţită.

(Apropo, acum, revenind, este ceva ce ai face diferit, din perspectiva candidatului? Dacă da, ce?).

Atât. Pentru astăzi ajunge. Să ai o zi îndrăzneaţă!

spune si altora

Articole similare

August 22, 2025
Ghid practic pentru viitor: Egalitate de șanse și nediscriminare
July 15, 2025
SELECȚIA GRUPULUI ȚINTĂ – ANGAJAȚI, în cadrul proiectului Competențe Digitale pentru Servicii de Calitate în Sănătate și HoReCa, ID 336512
July 14, 2025
Proiectul „PRACTIC pentru viitor” – Rezultatele primelor 6 luni de implementare